Aktuálně
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT
Aktuálně
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT

Turista č. 5/2023

Časopis Turista 5/2023 vychází v týdnu od 2. května.

Dálkové a tematické trasy zažívají v posledních letech celosvětový boom. Nové dálkové stezky vznikají v atraktivních koutech Afriky, Jižní Ameriky, Austrálie i jinde. Za dobrodružstvím, kdy vaším parťákem budou pouze kilometry, však nemusíte až na druhý konec světa. Například v Libereckém kraji je jich vyznačeno několik. Zde to navíc nejsou pouhé cesty s počátkem a cílem. Mají i své příběhy. Příběhy, které jsou psány perem přírody, lidí a dalekosáhlé historie. V tématu tohoto čísla časopisu Turista (str. 33–44) představujeme jen některé z nich: Máchova stezka, Zlatá stezka Českého ráje, Greenway Jizera a dálková trasa Lužickými horami Cesta k sousedům jsou tím správným tipem pro milovníky pěší turistiky i cykloturistiky.

K dalším zajímavým článkům a tipům na výlety patří třeba příběh o šumavském Březníku a o okolí zalesněné bavorské hranice. Povídání Petra Davida s názvem Klostermann v ráji šumavském (str. 6–9) nás zavádí do oblasti, kde se odehrávala většina příběhů tohoto u nás oblíbeného autora. Článek nám zároveň připomíná 100 let od Klostermannovy smrti. Mnohé čtenáře jistě osloví i pozvání do městečka Valeč od místní znalkyně Markéty Petrové (str. 10–12). Valeč se nachází na úpatí Doupovských hor a nabízí poklady jak milovníkům historie a architektury, tak obdivovatelům krásné přírody a krajiny.

Součástí časopisu je i vklad ke 135 letům KČT. Na šestnácti stranách najdete nejen připomenutí tohoto napůl kulatého výročí existence spolku od současného předsedy KČT Jiřího Homolky. Ve vkladu jsou i zdravice od předsedy Senátu PČR M. Vystrčila, ministra pro místní rozvoj I. Bartoše a dalších významných osobností našeho veřejného života. Polovina vkladu obsahuje pozvání na významné klubové akce, které KČT v tomto roce pořádá.

Partnerem časopisu Turista 5/2023 jsou hned dvě české outdoorové společnosti, a to Prosport Praha a ALPINE PRO. Oba partneři věnovali pro soutěživé čtenáře celkem šest velmi hodnotných cen. Soutěží se může zúčastnit každý čtenář, stačí jen správně odpovědět na jednu z otázek uvedených v anketním lístku (str. 62).

Ladislav Jirásko, zhotovitel časopisu Turista