Aktuálně
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT
Aktuálně
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT

Bivakování v zimě

Snad každý dobrodruh, který občas přenocuje pod hvězdami, zatoužil vyzkoušet spaní venku i v zimě. Musí to být romantika: zasněžené hvozdy, táborák příjemně hřeje a osvětluje klidnou noční krajinu, vysoko na obloze jasně svítí Orion a ty si připadáš, že jsi na světě úplně sám… A tím romantika končí. Zezadu táhne na záda, protože tam oheň nehřeje, vlhké prádlo ještě trochu studí na těle a nohy v botách mrznou. Tak o tomhle je zimní táboření? Anebo ne? Jak vlastně v zimě vyřešit chlad a vlhko?

Základem výstroje je kvalitní oblečení, ale o tom snad jindy. Ještě důležitější je vybavení na spaní. Kvalitní věci pro zimní bivak totiž nejen ochrání před prochladnutím, či dokonce omrznutím, ale také pomohou dosušit vlhké oblečení. Pokud člověk vyloženě „nehoní“ každý gram, pak je lepší vzít o pár věcí víc než míň a raději kvalitní a naddimenzované.

Každý určitě začne spacákem, a není divu – dobrý péřový spacák tvoří asi 70 % úspěchu. A proč péřový? Protože je obvykle lehčí a menší po sbalení než ten s dutým vláknem se stejnými parametry. Parametry jsou přitom důležité – každý spacák je určen do nějaké mezní hodnoty a tu je dobré vědět. Také je dobré znát své tělo, jaké teploty snese. Z nabídky YATE bych na zimu určitě zvolil Anseris 900. Je teplý, váží jen 1,4 kg a sbalí se do velikost 29 × 29 × 25 cm!

Možná tě ale překvapilo, že spacák je asi „jen“ 70 % úspěchu, aby ti nebyla zima. Jak to? Není to málo? A jak je to se zimou od země? To je pravda! I ten nejkvalitnější spacák se směrem k zemi slehne, a tím pádem izoluje minimálně, pokud vůbec. Je pravda, že před 30 lety nám stačil pod záda batoh a nějaké prádlo, ale také je pravda, že někteří v -20 °C raději celou noc topili u ohně a nešli spát, protože jim byla zima. Pro doplnění izolace je tedy nezbytná kvalitní karimatka. Do zimy jsou vhodné ty s tepelným odporem 3,5 a víc. Na zimu jsou hodně oblíbené karimatky YATE Alpin, Guide, Trekker, Contour a X-Tube – všechny s komfortní tloušťkou 3,8 cm a tepelným odporem 4,0. Takže nejen dobře izolují, ale jsou i pohodlné.

Tyhle dvě položky už tvoří solidní základ pro klidný spánek ve sněhu. Sníh je ale potvora a vleze úplně všude, navíc teplem taje, takže když se ho spacák dotýká, tak je za chvíli mokrý. Chce to ještě nějakou ochranu proti sněhu, případně mokru. Na to v YATE máme také řešení: stan nebo bivakovací pytel.

Bivakovací pytel je jednodušší a oproti nejlehčímu stanu váží méně než polovinu. Na druhou stranu do něj ale nedáš batoh a boty, což jsou věci, které člověk také rád uchrání před sněhem, zvlášť když fouká vítr. A uznej, že 1,5 kg (tolik totiž váží nejlehčí stan Light One nebo Blackthorn) není zas až tolik a taková pojistka se hodí, zejména v současných zimách, kdy jeden den naměříme -10 °C a druhý den prší. Ideální podmínky bývají tak dvakrát za zimu, a tref se do toho. Takže stan se bude hodit.

Vybavení tedy není problém, tak teď už jen vybrat vhodný víkend a hurá na zimní bivak!

Text a foto: Roman Svoboda

Mohlo by vás zajímat

Vybavení
Výběr vařiče je velmi důležitý pro rychlou a pohodlnou přípravu jídla na cestách. Do hor ale bude vhodný jiný vařič, než do kempu a karavanu nebo na tramping. Podle čeho tedy...
Vybavení
Před rokem jsme rozebrali téma bivakování na sněhu a nakousli jsme i otázku, jestli je pro nocování v přírodě lepší stan nebo bivakovací pytel. Dnes se k této otázce vrátíme a...
Vybavení
Nepadnoucí nebo špatně vybraná obuv toho může způsobit hodně. Bolest nohou, puchýře nebo zkrátka nedorazíte do vytyčeného cíle...