Aktuálně
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT
Aktuálně
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT

Ještědský hyperboloid slaví

Nápad s občerstvením se zalíbil lesníku Hebeltovi. V roce 1847 postavil na vrcholu dřevěnou chatu a pronajal ji právě Haslerům. Domek ale brzy vyhořel, a tak zde Haslerovi sami zbudovali skromnou chýši – použili pár kamenů, opírajících se o skalní výklenek, a zakryli je střechou z chvojí. Dalo se tu i přespat.
První chata
Když ale v letech 1863–1867 byla postavena silnice z Hanychova přes Výpřež do Křižan, přístřešek nemohl stačit. A tak Haslerovi nouzovou stavbu nahradili první bytelnější chatou. Kamenný objekt v roce 1868 finančně podpořili i liberečtí občané. V roce 1876 vyrostla vedle chaty 5 metrů vysoká dřevěná vyhlídková věž, z bezpečnostních důvodů stržená v roce 1889 a rychle nahrazená osmimetrovou dřevěnou rozhlednou. Ta ale v roce 1903 neodolala náporu vichřice. V roce 1885 Německý horský spolek ke stávající chatě přistavěl verandu pro 200 lidí – tato tzv. Rohanova chata pak dlouho sloužila svému účelu. V letech 1905–1906 bohatý Německý horský spolek pro Ještědské pohoří a Jizerské hory vybudoval mohutný hotel s 23 pokoji, noclehárnou, velkým sálem a s verandou. V roce 1945 se hotel stal majetkem Klubu českých turistů a od roku 1959 objekt začal sloužit i televiznímu vysílání.

...více v časopisu Turista 11/2023

Text: Petr David st. foto: Petr David ml.

Mohlo by vás zajímat

Ostatní
Ve 13. století církev obohatily tzv. žebravé řády. Tato společenství a jejich členové se zcela zřekli vlastnictví, a tudíž nedisponovali ani majetkem, který by zabezpečoval provoz...
Ostatní
Sedm kilometrů západně od Nového Boru anebo patnáct kilometrů na sever od České Lípy lze najít malebné městečko Kamenický Šenov. To samo o sobě působí klidným, skoro až ospalým...
Ostatní
V našem rozhovoru Mgr. Václav Průcha, člen sekce vysokohorské turistiky KČT, radí, jak se stát vysokohorským turistou a kam se vypravit příští sezonu.