O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT

Kolem Pasáka do Josefové aneb Za jesenickými skalami i dávným průmyslem v okolí Branné

Cesta méně známou krajinou Jeseníků začíná na nádraží v Branné, odkud se vypravíme naučnou stezkou Pasák ke stejnojmennému skalnatému ostrohu nad soutokem říček Branná a Hučava. Je to cesta nejen za krásami přírody, ale nabídne i možnost nahlédnout pod pokličku dávného osídlení a průmyslu nejvyšších moravských hor.

Text a foto: Miroslav Kobza

Naučná stezka míří nejprve vzhůru do kopců, ke skalnímu útvaru, který jí dal své jméno. Památka Pasák je tvořena 250 metrů dlouhým skalním hřbetem s výškou až 30 metrů s mrazovými sruby a izolovanými skalisky. Mezi bizarními tvary nechybí skalní okno, kamenný hřib či skalní převisy s impozantními pohledy dolů. Toto místo je odpradávna opředeno legendami. Podle jedné z nich prý kdysi zámecký komorník zahořel touhou po chudé Dorotce. Dívka měla ale milého, a tak jeho dvoření vytrvale odmítala. Obecní pastýř, dívčin bratr, se za příslib odměny pokoušel Dorotku přemluvit, ale marně. Nakonec ji zavřel na noc do komory a šel pro komorníka. Vyděšená dívka ovšem na panského floutka nečekala, vyskočila z okna a běžela pryč. Bratr s panským sluhou ji pronásledovali, až se jí nakonec komorník zmocnil násilím. Dívka však prý vzala spravedlnost do vlastních rukou. O několik dní později vylákala násilníka k jeskyni u Dutého kamene a tam mu vší silou vrazila do prsou nůž. Bratra proklela a ten se prý proměnil ve skálu s lidskou podobou. Pak se vydala na hrad Kolštejn, kde se pánovi přiznala, že mu zabila komorníka. Spravedlivý vládce kraje nechal celou událost vyšetřit, a když zjistil, jak se věci mají, nechal veřejně vyhlásit Dorotku za nevinnou.

Když se člověk potěší kamennou krásou tohoto koutu Jeseníků, může se vypravit na sever na rozsáhlé louky. Rozcestník na nejvyšším bodě prozradí, že se nacházíme nad osadou Přední Alojzov. V tu chvíli člověku dojde, že hromady kamení, které cestou potkal, nejsou dílem přírody, ale lidských rukou. Je odsud krásný pohled na Brannou, ale i na celou oblast Staroměstska a Králického Sněžníku. Když máte štěstí, můžete zde potkat i plaché laně nebo divočáky.

Zaujal vás tento článek? Celé jeho znění a spoustu dalších turistických zajímavostí a tipů na výlety najdete v právě prodávaném časopisu Turista 1–2/2023! Poznávejte krásy Česka společně s námi!