O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT

Krajinou vyhlášených lomů

Kraj kolem Karlštejna nabízí kromě královského hradu mnoho dalších možností k zajímavým návštěvám. Třeba slavné „americké“ lomy, stačí jen vyrazit...

Text: Tomáš Makaj / Foto: Jaroslav Vogeltanz

Velká Amerika
Nejznámějším lomem na Karlštejnsku je Velká Amerika, která v minulosti používala také oficiální název lom Východ, i když by jí spíše příslušela nálepka karlštejnského Grand Canyonu. Svou velikostí patří mezi největší lomy na takzvané Americe. Ty tvoří soustavu jámových vápencových lomů vzájemně propojených podzemními štolami. Při putování zdejší lokalitou postupně navštívíte tři největší a nejznámější z nich, mezi něž patří mimo Velké Ameriky ještě Mexiko a Malá Amerika. Ale zpět ke karlštejnskému Grand Canyonu, jehož impozantní rozměry můžete obdivovat hned z několika vyhlídek. Samozřejmě při tom musíte dodržovat bezpečnostní pravidla a zdravý rozum. Přibližné rozměry lomu jsou necelých 800 metrů na délku a 200 metrů na šířku. Hloubka lomu je do 100 metrů. Na dně se nachází bezodtoké jezero s průzračnou vodou, což velmi často láká odvážlivce k porušování přísného zákazu vstupu do těchto míst. Malebná a podmanivá krása Velké Ameriky velmi často lákala a dodnes láká domácí i cizí filmaře. Z našich filmů připomeneme scény z již legendárního filmu Limonádový Joe nebo z Akumulátoru I. Z pohádek připomeneme Micimutr či Malou mořskou vílu. Objevili se tady filmaři z Německa, Itálie, Británie či USA. Díky nim tak krásy Karlštejnska poznali herci, jakými jsou Michael York, Hugh Jackman, Vin Diesel, Angelina Jolie a pěkná řádka dalších. Jako výchozí místo vyberte parkoviště u silnice z Bubovic do Mořiny. Velkou Ameriku si můžete prohlédnout z vyhlídky přímo u parkoviště nebo z pěšin vedoucích kolem lomu. Návštěvu Velké Ameriky lze spojit se žlutou trasou kolem lomů Mexiko a Malá Amerika. Okružní cesta vás dovede kolem Dubu sedmi bratří a přes Mořinu zpět k výchozímu parkovišti.

  

Malá Amerika
V národní přírodní rezervaci Karlštejnsko leží další z větších lomů u Mořiny. Je znám především pod názvem Malá Amerika. Lom najdete v západní části rozsáhlého těžebního revíru a otevřen byl v roce 1925. Těžba v něm probíhala až do konce padesátých let 20. století. Původní název zněl Školka, později mu horníci dali přízvisko Rešná podle průzkumných rýh čili rešen. Ty jsou dodnes patrné v okolních lesích. Od šedesátých let se lomu říká Malá Amerika. Její rozměry jsou dnes na délku 165 metrů a šířku okolo 60 metrů. Na dně se nachází bezodtoké jezero, kterému se říká Rešenské a má zhruba 0,86 ha. Lom je soukromým majetkem a je stejně nepřístupný jako Velká Amerika či Mexiko. Ovšem dá se domluvit exkurze do zdejších štol. Bližší informace najdete na webových stránkách spolku Hagen. Ten velmi úzce spolupracuje s majitelem lomů a dbá na dodržování bezpečnostních předpisů. Pokud přistoupíte na tato pravidla, otevře se vám dosud nepoznaný svět mořinského podzemí, včetně děsuplného příběhu Hanse Hagena, jehož krutý osud ožívá v mnoha legendách. Jako výchozí místo můžete využít parkoviště u Velké Ameriky a dále pokračovat po žluté turistické značce. Z obce Mořina vyjdete po modře značené trase, která se napojí u Dubu sedmi bratří na žlutou turistickou značku. V obci Mořina si můžete prohlédnout starý židovský hřbitov. Dále po modré můžete dojít až do Vonoklas, kde se napojíte na naučnou stezku Okolím Vonoklas. Pokud jste zdatní turisté, můžete se po stejné značce dostat až do Černošic.

Zaujal vás tento článek? Celé jeho znění a spoustu dalších turistických zajímavostí a tipů na výlety najdete v právě prodávaném časopisu Turista 3/2023! Poznávejte krásy Česka společně s námi!