Aktuálně
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT
Aktuálně
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT

Na výlet s dětmi: Varhany u Kamenického Šenova v černé a bílé

Sedm kilometrů západně od Nového Boru anebo patnáct kilometrů na sever od České Lípy lze najít malebné městečko Kamenický Šenov. To samo o sobě působí klidným, skoro až ospalým dojmem a hlavní výletní cíl se nachází až za městem. Ale neznamená to, že bychom žádnou pamětihodnost neobjevili i přímo v něm. Pokud se vypravíme na následující výlet s dětmi, máme po cestě nejen cukrárnu a dětská hřiště, ale především místo, které proslavila známá pohádka.

Do Kamenického Šenova se lze dopravit s jedním přestupem z České Lípy a obdobně i z Nového Boru, ale nejefektivnějším způsobem, jak se sem dostat, je autem, i proto že na náměstí T. G. Masaryka se dá vcelku pohodlně zaparkovat. Děti na náměstí ocení cukrárnu. Pokud se sem vrátíte i v létě, sto metrů od ní pak lze navštívit Dvořáčkův park s pískovištěm. Větší, moderní hřiště je naproti sokolovně v ulici Tyršova.

Dědictví továrníků i pyšné princezny

Hned za parkem sídlí střední uměleckoprůmyslová škola se zaměřením na sklářství, odkaz na typické řemeslo v regionu. S tím souvisí první věc, kterou byste neměli jako návštěvníci tohoto města minout. V samotném Šenově se totiž narodil, působil a zemřel podnikatel Elias Palme, česko-německý sklářský průmyslník, a s ním také jeho synové. Po členech této rodiny se zde jmenují hned dvě ulice a dodnes je k vidění ruina krásné secesní továrny mezi ulicí Lustrárenská a ulicí Eliase Palme. (Byla by škoda nezmínit i nedaleko stojící Palmeho dům.) Sklářské produkty této fi rmy byly ještě na začátku 20. století světoznámé, a i když zašlá sláva tohoto řemesla ještě docela nezmizela, má spíše namále. Je jenom logické, že zde mají také sklářské muzeum a za vidění určitě stojí i budova původní sklářské školy, což je romantická roubenka, ve které se učilo už od poloviny 19. století. Po prohlídce města následujte zelené značení vedoucí obytnou zástavbou. Dovede vás k Panské skále, čedičovému útvaru vypínajícímu se nad malým jezírkem těsně na pomezí chráněné krajinné oblasti Lužických hor a Českého středohoří.

Více v časopisu Turista 12/23...

Text a foto: Daniel Káža

Mohlo by vás zajímat

Ostatní
Ve 13. století církev obohatily tzv. žebravé řády. Tato společenství a jejich členové se zcela zřekli vlastnictví, a tudíž nedisponovali ani majetkem, který by zabezpečoval provoz...
Ostatní
V našem rozhovoru Mgr. Václav Průcha, člen sekce vysokohorské turistiky KČT, radí, jak se stát vysokohorským turistou a kam se vypravit příští sezonu.
Ostatní
Říkalo se jim rozbíječi strojů. Dělníci v libereckých textilních závodech viděli nepřítele ve strojích, které jim „braly práci“ a byly viníkem jejich propouštění. A tak je ničili...