O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT

(Nejen) záhadolog Otomar Dvořák

Otomar Dvořák (roč. 1951) je čtenářům časopisu Turista znám asi především jako autor literatury faktu; s jeho články se můžete setkávat v rubrice „Po tajemných stezkách“. Záběr Otomara Dvořáka je ovšem daleko širší…

Text: Michal Bařinka / Foto: archiv Otomara Dvořáka, Jiří Fišar

Pane Dvořáku, s Vaším jménem se mi (a snad nejen mně) automaticky pojí veleúspěšné dílo Utajené dějiny Čech. Jak se na tento počin zpětně díváte coby jeden ze tří autorů?
Je to pro mne dávná minulost, můj „spisovatelský pravěk“, ale je fakt, že tenkrát jsme spolu s Alešem Česalem a Vladimírem Mátlem svým vymýšlením alternativních, magických variant historie rozpoutali cosi, co nás samotné překvapilo. Později jsem se více než na různé záhady zaměřoval na odhalování „genia loci“ české krajiny. Bavilo mě poznávat, jak se v utváření přírody odráží historie. Odjakživa jsem byl vášnivým turistou a miloval jsem putování do neznáma, veden jen mapou a turistickými značkami. Napsal jsem proto desítky knih zaměřených na různé oblasti, které se snažím systematicky zkoumat (jako například Křivoklátsko, Brdy, Český kras či Táborsko). Zajímavé pro mne bylo také psaní knih, při nichž jsem putoval po řekách od pramene až k ústí (takto jsem zpracoval Mži-Berounku, Ohři, Litavku, Kačák ad.).

Kromě literatury faktu jste také autorem beletrie. Zde se zas sluší připomenout zejména knihu Císař alchymistů…
Tento román z rudolfinské Prahy byl vlastně první, vznikl přepisem nerealizovaného filmového scénáře a vyšel roku 2005. Od té doby mám na svém kontě 16 převážně historických románů. Největší čtenářský ohlas získal životopisný román o Karlu Jaromíru Erbenovi s názvem Vřeteno osudu. Málokdo tušil, jaké dramatické životní zvraty provázely tohoto na první pohled nenápadného muže, z jakého podhoubí vyrůstala děsivá atmosféra jeho populárních balad ze sbírky Kytice. Ve své beletristické tvorbě jsem však zachytil různá období dějin – od 6. století, v němž se odehrává příběh románu Země barbarů (což je svým způsobem i svérázný cestopis po Evropě v době stěhování národů), přes časy prvních Přemyslovců, dobu vlády Václava IV., tragický osud Ludvíka Jagellonského, dobu baroka, až k první a druhé světové válce a období po ní.

Zaujal vás tento rozhovor? Celé jeho znění a spoustu dalších turistických zajímavostí a tipů na výlety najdete v právě prodávaném časopisu Turista 3/2023! Poznávejte krásy Česka společně s námi!