O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT

Po stopách Mikoláše Alše

Krajina Křivoklátska nabízí kromě samotného královského hradu mnoho zajímavých turistických cílů. Výlet po stopách slavného malíře Mikoláše Alše můžete začít v Žebráku, kde žil jeho strýc Vincenc Aleš. Ten byl svéráznou postavou rodu. Původně se vyučil krejčím, avšak zůstal na vojně, kde skončil jako nadporučík u myslivců. V Žebráku žil také spolužák Mikoláše Alše doktor Mudra, pocházející z nedaleké Líšné, který se malíři stal několikrát průvodcem po zdejším kraji. Setkání to bývala veselá a historek se vyprávělo nemálo, malíř si rád poseděl na pivě a pokouřil dobrého tabáku. Jeho pozornost upoutaly hrady Žebrák a Točník, které se objevily na jeho kresbách společně se starým točnickým pivovarem.

Text: Tomáš Makaj / Foto: Jaroslav Vogeltanz

V roce 1874 hledal Mikoláš Aleš nové inspirace u svých oblíbených příbuzných. Rozhodl se, že navštíví svého strýce Körbera na hájovně nedaleko Líšné. Společnost mu dělal zmíněný přítel Mudra. S ním navštívil jeho rodnou obec, která jej svým okolím velmi zaujala. Do skicáků si načrtl i siluetu zbirožského zámku nebo trosky hradu Řebříku, které mu byly později inspirací k Májovému triptychu. Jelikož byl jeho strýc myslivcem, potuloval se s ním v zelené kamizole a s ručnicí po krásných zbirožských lesích. Právě při tom vznikla známá perokresba na námět národní písně Šly panenky silnicí. Mikoláš Aleš znal také velmi dobře Josefa Václava Sládka, kterému ilustroval sbírku dětských veršů Zvony a zvonky. Přítomnost velkého malíře připomíná dnes běžně nepřístupná pamětní deska na líšenské hájovně nebo pasáže napsané ve starých dopisech. Jedním z nich byl i ten, jehož adresátem byl spisovatel Alois Jirásek: „S dalekohledem jsem koukal na Zbiroh a Cerhovice. Když jsem se tak s ručnicí potloukal po lese, pušku na rameně, dole za lesy v mlze Točník a Žebrák, staré hrady, tu jsem se vmyslil do toho, jako by má ruka spočívala na Tvém rameně a Ty se mnou na ten samý obraz patřil.“

Jako výchozí místo výletu poslouží obec Líšná. Na výlet je vhodné vyjet autem či na kole a navštívit hrady Žebrák a Točník, které Mikoláše Alše velmi zaujaly. Středem putování je obec Líšná, která svým klidem a malebností přitahovala i filmaře, kteří zde natočili deset epizod seriálu Náves (2006). Líšná se v televizi objevila pod názvem Javorová. V blízkosti návsi je statek Opatrných, na němž je umístěna pamětní deska připomínající 250 let hospodaření tohoto rodu. Zdejší kostel sv. Václava pochází z roku 1869. Dalším zdejším místem spojeným s pobytem Mikoláše Alše je nedaleká zřícenina hradu Řebřík a kostel sv. Petra a Pavla.

Zaujal vás tento článek? Celé jeho znění a spoustu dalších turistických zajímavostí a tipů na výlety najdete v právě prodávaném časopisu Turista 1–2/2023! Poznávejte krásy Česka společně s námi!