O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT

Pomoc na chatě Češka koča v letní sezoně 2020

V prosinci 2019 byl vyhlášen již 3. ročník akce „Pomoc na chatě Češka koča“. Podobně jako v minulých dvou letech tuto akci připravil KČT, Český odbor Slovinského planinského družstva 2017 (ČO SPD 2017) se sídlem v Praze 5, a to po dohodě a ve spolupráci s Planinským družstvem Zgornje Jezersko (PD Zgornje Jezersko), s Karmen Karničar, chatařkou na chatě Češka koča, a s obcí Zgornje Jezersko (Občina Jezersko). Týdenní turnusy pro dvojice zájemců o pomoc na chatě na letošní letní sezonu byly již v lednu 2020 zcela obsazeny.

Vzhledem ke koronavirové krizi a zrušení všeho normálního nebylo jasné, jestli se akce vůbec uskuteční. Po uvolnění restriktivních opatření v posledních dnech a po otevření hranic se sousedními státy i se Slovinskem proběhne celá akce beze změn, tj. jak byla dříve vyhlášena. Ke změně došlo pouze u jejího začátku. První dva týdenní turnusy byly vzhledem k současné (stále ještě nestabilní) situaci zrušeny, proto první dvojice zahájí pomoc na chatě až v pondělí 29. června 2020. Ostatní vyhlášené termíny zůstávají v platnosti.

Nástupní termíny jsou tedy následující:
29. 6., 6. 7., 13. 7., 20. 7., 27. 7., 3. 8., 10. 8., 17. 8., 24. 8., 31. 8. a 7. 9. 2020.
Nástup je vždy v pondělí, a to buď odpoledne, nebo v podvečer.

Podmínky pobytu:
3 dny povinnosti a práce na chatě (po dohodě s chatařkou 8–10 hodin denně) a 4 dny pro vlastní aktivity v okolí chaty.
To znamená, že polovinu pobytu musí účastníci odpracovat na chatě podle pokynů chatařky, zatímco druhou polovinu mohou využít v rámci volna k túrám a výstupům v okolí chaty. Pro každou dvojici je na chatě zdarma zajištěno ubytování s polopenzí.

Pro pobyty na horských chatách ve Slovinsku platí podobná doporučení jako pro chaty v jiných alpských zemích. Mezi tato doporučení patří:
Dodržování vzdálenosti 1,5 m mezi jednotlivci. Omezení zavedených zvyklostí, jako je například podávání rukou, objímání či pití z jiné láhve. Každý by měl mít pro túry v horách v batohu dezinfekční prostředky a ochrannou roušku na nos a ústa. Velikost skupiny by měla být určena povahou a druhem volnočasové aktivity. Při cestě do hor by měla být upřednostňována osobní doprava před dopravou veřejnou atd.
Při návštěvě horských chat je doporučeno provádět dezinfekci rukou zvláště po použití toalet. Při pohybu po chatě by se měla používat ochranná rouška. Ochrannou roušku není třeba mít u stolu nebo v místnostech ubytování. Při spaní je nutné používat vlastní spací pytel a podhlavník. Dále je třeba dodržovat lokální vyhlášky a doporučení, která jsou závazná pro každou chatu atd.

Důležité upozornění platné pro všechny dvojice, které budou na chatě Češka koča pomáhat: Dvojice našich pomocníků budou mít zajištěno samostatné spaní, nemusí si na chatu přinést vlastní spací pytel a podhlavník, nýbrž bude stačit vlastní vložka do spacího pytle. Naopak nutné jsou vlastní ochranné roušky.

Sledujte aktuální informace na stránkách www.alpenverein.cz a www.lideahory.cz.

Pozn.: Všechny turnusy letní pomoci na chatě Češka koča jsou již plně obsazeny!