O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT

Přeložená vernisáž výstavy „Rosťa Osička – boxer, malíř, básník“

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích vás zve na vernisáž výstavy Rosťa Osička – boxer, malíř, básník, která se uskuteční za účasti autora dne 17. června 2021 v 17.00 hod. v Muzeu insitního umění. Výstava představuje legendárního boxera Rostislava Osičku v roli malíře a básníka s výjimečným vztahem ke svému okolí, k lidem, ke společnosti i k planetě. Výstava je přístupná do 26. září 2021.

Rostislav Osička je pro řadu generací známý jako boxer, sportovec a reprezentant republiky, pro jiné je mediálně známou tváří taneční show veřejnoprávní televize. Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích však představuje Rosťu, jak mu říkají nejen jeho nejbližší, v rámci dokumentace současných projevů insitního umění. Výstava téměř 40 výtvarných a poetických děl obsahuje většinu inspiračních a tvůrčích okruhů, jimiž se Rosťa zabývá. Jejím jádrem jsou díla zaměřená na oblast ochrany životního prostředí, práce se sociálními náměty i s církevním obsahem. Významně jsou zastoupena díla reflektující náměty z historie boxu a představeny jsou rovněž ukázky ze zásadních autorských cyklů, které byly již dříve souborně uvedeny na samostatných výstavách, například Star Dance nebo Slovácko.

Rostislav Osička (* 1956) se v mládí věnoval profesionálnímu boxu, získal přes dvě stě medailí, několikrát se stal mistrem republiky a byl i úspěšným reprezentantem. Jeho profesionální kariéru ukončila v roce 1981 rvačka, za níž dostal doživotní distanc. Pohyboval se v prostředí pražské bohémy a živil se jako trenér, vyhazovač, kaskadér či příležitostný herec. V současné době se věnuje trénování a své životní vášni – malování.

Výstavu v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích doplňuje krátký dokumentární film, který s Rosťou natočili Lucie Kramperová a Marek Lovětínský. Výstava je přístupná dle aktuálně platných epidemiologických opatření. K výstavě vychází výpravný katalog, návštěvníci si mohou odnést i otisk tematického turistického razítka.

Rozhovor s autorem Rostislavem Osičkou je možné rezervovat pro termín 17. června od 14:00 hod. na níže uvedeném kontaktu.

Mgr. Barbora Klipcová
Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích
Michalská 30, 412 01 Litoměřice
Tel.: +420 605 869 655
https://galerie-ltm.cz/