Aktuálně
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT
Aktuálně
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT

Šest turistických akcí KČT k výročí Jana Žižky

„Žižkův palcát“ je souhrnný název pro šest turistických akcí na památných místech českého husitského vojevůdce Jana Žižky coby připomínku 600. výročí jeho úmrtí v roce 2024. Projekt si nedává za úkol přesně mapovat historii, ale chce připomenout význam osobnosti Jana Žižky v dějinách naší země, bez ohledu na to, jak byl vykládán dříve a jak je chápán dnešní společností. 

Projekt bude symbolicky zahájen pochodem k pomníku Jana Žižky na Vítkově, na místo, kde dne 14. července 1420 husité pod vedením Jana Žižky porazili vojska první křížové výpravy. Dnes jednu z dominant Prahy zdobí z bronzu odlitá jezdecká socha Jana Žižky od akademického sochaře Bohumila Kafky z roku 1950, největší v České republice a jedna z největších svého druhu na světě. Socha je devět metrů vysoká, devět a půl metru dlouhá a pět metrů široká, skládá se ze 120 bronzových částí a téměř 5000 šroubů. Její hmotnost činí více než šestnáct tun. Restaurována byla v letech 2010 až 2011.

Výběr šesti míst byl značně limitující a je zřejmé, že zůstala opomenuta některá místa, která by si ná- vštěvu turistů také zasloužila. Pořádající odbor KČT GeoCesty Štoky proto připravil celoroční hru o turistické odznaky a absolventské vizitky, jejímž cílem bude navštívit celkem osm míst spojených s Janem Žižkou, z toho minimálně čtyři v rámci projektu „Žižkův palcát“. Podrobné informace naleznete na webových stránkách pořadatele www.ZizkuvPalcat.cz.

Martin Pluhař

Mohlo by vás zajímat

Pozvánka
Turistickou veřejnost se zájmem o seriál zimních táboření bychom chtěli upozornit na zcela nový přírůstek do rodiny těchto akcí. Klub českých turistů Rumburk pořádá ve dnech 9. až...
Pozvánka
62. ročník Akce Klíč 2023, který se koná pod hlavičkou KČT Česká Lípa a SK Nový Bor, oddílu turistiky, se koná od pátku 8. do neděle 10. prosince 2023 ve Svoru, tedy přímo pod...
Pozvánka
Na vše kolem zimního táboření se ptáme dlouholetého organizátora akce takového druhu v Arboretu Řícmanice pana Josefa Zavadila, člena KČT Horal Ústí nad Orlicí.