O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT

Setkání českých a slovinských turistů, planinců a alpinistů aneb 120 let chaty Češka koča

V sobotu 1. srpna 2020 se za mimořádně pěkného počasí uskutečnilo u chaty Češka koča historicky první setkání milovníků hor obou spřátelených zemí. Setkání, jehož součástí byla také oslava 120 let chaty, zahájila chatařka Karmen Karničar slovy: „Zdravíme a vítáme všechny přátele z Česka, jejichž předchůdci zde postavili tuto krásnou chatu. Stará dáma', jak objekt zde na Jezersku i ve Slovinsku nazýváme, je často označován za nejkrásnější chatu v celých slovinských horách. Právě dnes si připomínáme významné jubileum naší staré dámy' – 120 let od jejího vzniku. Věřím, že se v okolí i uvnitř chaty budete cítit jako doma.“

Tohoto neformálního a spíše přátelského nežli oficiálního setkání se zúčastnilo více než 200 turistů především z Česka a ze Slovinska. Z ČR bylo přítomno okolo 30 osob, převážně účastníků Kempu Češka koča, který připravila a organizačně zajišťovala CK Alpy. Většinu přítomných tvořili účastníci z několika oblastí Slovinska, nejvíce z regionu Posavje a z domácího Jezerska, zastoupeny však byly také oblasti Bledu a Bohinje, Lublaně, Mengeše a Trzinu, Kamniku a dalších lokalit. Chatu a bezprostřední okolí navštívilo během celého dne dalších více než 200 domácích planinců.

Nejen účast, ale i program setkání byly výrazně poznamenány děním kolem čínského viru. Ten ovlivnil také rozhodování mnohých slovinských a českých účastníků, mnozí zájemci z těchto důvodů svou účast odřekli. I přesto se však setkání zúčastnilo několik oficiálních zástupců z obou stran. PZS (Planinska zveza Slovenije) reprezentoval místopředseda Martin Šolar, přítomna byla i alpinistická legenda Slovinska Viktor Grošelj a starosta obce Jezersko Drejc Karničar. KČT (Klub českých turistů) zastupoval místopředseda Ivan Press, přítomné pozdravila česká alpinistická legenda Radek Jaroš a nechyběl ani reprezentant Velvyslanectví České republiky v Lublani Jan Beneš.

Po krátkém uvítání od organizátorů setkání, kterými byly Češka koča (zastoupená chatařkou Karmen Karničar) a společnost Alpy spolu s Českým odborem Slovinského planinského družstva 2017 (zastoupená Ladislavem Jirásko), a po krátkých pozdravech významných hostů byli přítomní pohoštěni plzeňským pivem a Pražskou šunkou.

(foto: Ladislav Novák)