Aktuálně
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT
Aktuálně
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT

Stezka Českým Banátem

Zatímco u Stezky Českem říkáme, že může jít každý, Banát bychom mohli definovat jako trek pro lehce pokročilé a pokročilejší trekaře. Myslíme tím, že už to chce mít nějakou zkušenost a vyzkoušené věci, se kterými chodíte. Jsme přesvědčeni, že není dobré ujet tisíc kilometrů a pak druhý den zjistit, že jste si přibalili příliš malé boty, neumíte vařit na vařiči nebo že se nevyspíte pod širým nebem.

Jak vznikla myšlenka této stezky? Jak již bylo zmíněno výše, Klub českých turistů v posledních letech obnovuje značení v celé oblasti Banátu. Zbyněk Báča z KČT nás propojil s místními ohledně možnosti další pomoci a poměrně rychle zde vznikl nápad vytvořit Stezku Českým Banátem. Přestože není naším cílem stavět další stezky, dávalo nám zde smysl navázat na spolupráci, která tak výborně zafungovala doma v Čechách: KČT vyznačí trasy a my k tomu přidáme to, co dělá stezku stezkou. Tím tuto možnost trekování v Českém Banátu přiblížíme dalším lidem a to přinese každému něco: více lidí se dozví o Banátu, více z nich si na trek troufne a budou na něm mít snazší organizaci a orientaci.

Místním to může pomoci ekonomicky, protože „stezkaři“ s batohem mohou přicházet celou sezonu, takže oblast Banátu nepřetíží časově ani lokálně. Další věc nás na celém projektu lákala ještě víc: Že naše ztřeštěná skupina začínala s horami před dvaceti lety právě v Rumunsku a dalších zemích, jako je Černá Hora, Ukrajina, Slovensko a Bulharsko. Konkrétně v Rumunsku jsme byli na treku třikrát a moc nás zajímalo, jak se tato oblast konkrétně změnila a jak se daří české komunitě. Tušili jsme, že na nás čekají další strašná dobrodružství, což se plně potvrdilo.

...více v časopisu Turista 11/2023

Text a foto: Martin Úbl

Mohlo by vás zajímat

Ostatní
Ve 13. století církev obohatily tzv. žebravé řády. Tato společenství a jejich členové se zcela zřekli vlastnictví, a tudíž nedisponovali ani majetkem, který by zabezpečoval provoz...
Ostatní
Sedm kilometrů západně od Nového Boru anebo patnáct kilometrů na sever od České Lípy lze najít malebné městečko Kamenický Šenov. To samo o sobě působí klidným, skoro až ospalým...
Ostatní
V našem rozhovoru Mgr. Václav Průcha, člen sekce vysokohorské turistiky KČT, radí, jak se stát vysokohorským turistou a kam se vypravit příští sezonu.