O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT

Toulání kolem brdského Třemšína

Přirozenou dominantou jižních Brd je se svými 827 metry Třemšín. Sbíhají se k němu snad všechny turistické značky. V historii pohoří hraje již od pravěkých dob významnou roli. Původně zde stávalo rozsáhlé hradiště s akropolí, která pak ve středověku sloužila jako zdroj kamene pro stavbu hradu.

Text: Tomáš Makaj / Foto: Jaroslav Vogeltanz

Ten vyrostl pravděpodobně již na počátku 13. století, i když písemně je doložen až v roce 1349, kdy byl jmenován jeho pán Beneš z Třemšína. Krátce byl hrad v majetku i krále Václava IV. V průběhu 15. století hrad chátral a snad jeho posledním pánem byl Mikuláš Vepř, který se psal „seděním na Třemšíně v letech 1436–1446“. V roce 1528 žádal Zdeněk Lev z Rožmitálu panovníka o opravu hradu, ale k té již nedošlo. Třemšín ale neosiřel. V roce 1771 vyrostla na jižním předhradí kaplička Proměnění Krista Pána. Největší úpravy přišly na počátku 19. století, kdy nechal arcibiskup Salm vrcholové partie romanticky upravit. Přibyly altány a cestičky, lemované zídkami. Z původního hradu zůstalo pouze torzo brány, a i to se později zřítilo.

Vrchol Třemšína se přímo nabízel ke stavbě rozhledny a tak tady Salm postavil vyhlídku ve tvaru pyramidy z dřevěných klád. V roce 1888 vyrostla Schönbornova rozhledna, vysoká 18 metrů. V té době byl Třemšín už velmi vyhledávaným turistickým místem. Svému účelu rozhledna sloužila necelých třicet let, pak zchátrala a rozpadla se. Už od těch dob se plánuje výstavba nové. Ale přibyly jen různé provizorní stavby v podobě triangulační věže či vojenské pozorovatelny. I ty však podlehly zubu času. Pražské arcibiskupství sice přichystalo projekt nové rozhledny, který získal cenu veřejnosti v soutěži Dřevěná stavba roku 2019, ale  na její stavbu se nepodařilo získat grant a realizace byla odložena. Vrchol Třemšína přesto neztratil nic ze své romantičnosti a majestátnosti. Stejně jako na konci 19. století stojí stále za návštěvu.

Zaujal vás tento článek? Celé jeho znění a spoustu dalších turistických zajímavostí a tipů na výlety najdete v právě prodávaném časopisu Turista 4/2023! Poznávejte krásy Česka společně s námi!