Aktuálně
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT
Aktuálně
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT

Václav Průcha: Začínající horolezci, horolezkyně i horolezčata mají u nás cvičných terénů dostatek

Koho lákají opravdu vysoké hory, už většinou plánuje, které z nich v příštím roce zdolá. Máte nějaký osobní tip?

Já většinou doporučuji místa, kde jsem už někdy v minulosti byl. Samozřejmě snem každého horolezce a vysokohorského turisty jsou himálajské vrcholy a nemusejí to být hned osmitisícovky. Třeba na takový Kala Patar (5643 m n. m.) nejsou třeba lano ani mačky s cepínem a z vrcholu je vidět hned několik „osmiček“ v čele s Everestem. A kdo už by se do Nepálu vypravil, může zkusit s lezeckým vybavením nejvyšší trekový vrchol Merra Peak (6461 m n. m.). Určitě je ale třeba dodržet veškerá bezpečnostní pravidla, především pak důslednou aklimatizaci, a výstupy uskutečnit pod vedením zkušeného cvičitele nebo vůdce VHT KČT nebo i profesionálního horského vůdce. Doporučit mohu i na druhé straně zeměkoule ekvádorskou horu Chimborazo ležící na rovníku, kterou my zeměpisci považujeme za nejvyšší horu Země (měřeno od středu naší zploštělé planety je její vrchol o 2,5 km dál než vrchol Mount Everestu).

A když najdeme čas jen na kratší, několikadenní výpravu?

Pro takový případ bych nabídl atraktivní sedmivrcholový masiv Olympu v Řecku, zkušenější se mohou vypravit i na těžší čtyřtisícovky ve Waliských Alpách ve Švýcarsku (Matterhorn, Weisshorn) nebo ty o něco lehčí, např. Breithorn a Alalinhorn. Na kratší prodloužené víkendovky tu máme kousek za hranicemi řadu cílů vhodných na nádherné vysokohorské túry v rakouských Severních vápencových Alpách. A kdo s vysokohorskou turistikou začíná a má to blíž k našim východním sousedům, tak Vysoké Tatry mají hned 8 dvoutisícových vrcholů dostupných po turisticky značených cestách (např. Rysy, Kriváň, Koprovský nebo Jahňací štít).

Najdou začátečníci včetněTakhle začínají horolezčata na cvičných skalách Choustník. těch Ivanem Mládkem proslavených horolezčat u nás dost skalních oblastí vhodných k osvojení základů tohoto sportu?

Takové oblasti u nás samozřejmě jsou a máme je v sekci VHT KČT většinově zmapované. Řadu z nich pak využíváme k výcviku a zdokonalování lezecké techniky členů a příznivců našich oddílů VHT v odborech KČT. Turisticky nejnavštěvovanější jsou u nás pískovcová skalní města, ale my využíváme především nepískovcové skály, jejichž povrch se více podobá zahraničním vysokým horám. Z praktického hlediska jsou nejvýhodnější skalní oblasti v CHKO Žďárské vrchy, jednak proto, že leží příhodně uprostřed Česka, a jednak proto, že jsou poměrně blízko sebe.

Co byste poradil před první větší výpravou?

Úplným začátečníkům bych poradil nejprve získávat zkušenosti při klasické turistice v horách a při tom „prozkoumat“ metodické a ostatní materiály zveřejněné na webových stránkách KČT (s možností jejich stažení – https://kct.cz /vysokohorska-turistika). Pokud opravdu mají zájem provozovat vysokohorskou turistiku bezpečně, tak by si měli vybrat z adresáře nejbližšího cvičitele VHT a zkusit si s ním domluvit absolvování „Výcvikového minima VHT“ (VM VHT) na nejbližších cvičných skalách. Ještě jednodušší by bylo zúčastnit se takového výcviku přímo na některé akci z Kalendáře akcí VHT KČT, který je také na webu. Podmínkou je samozřejmě dobrá fyzická kondice, nemít problémy s expozicí a pro začátek alespoň vlastní vyzkoušený sedací nebo kombinovaný úvaz. I s tím cvičitel rád poradí.

Co vše si musí osvojit držitel takového osvědčení o absolvování VM VHT?

Soubor témat praktického výcviku obsahuje: způsoby navazování na lano, postup na zajištěných cestách a na fixním lanu, pohyb ve skalním terénu (výstup i sestup s horním jištěním), různé způsoby slaňování, sebejištění atd. (viz web: Kvalifikace ve VHT). Úspěšné absolvování kurzu VM VHT potvrdí odbor KČT, který kurz organizoval, na samostatný doklad (forma jednoduché kartičky). S tím pak už má každý zájemce možnost hlásit se pořadatelům akcí charakteru VHT z řad KČT v zahraničí. A kdo se „chytne“, může se v rámci KČT přihlásit i ke zkouškám na vedoucího, cvičitele nebo i vůdce VHT. Vybrané terény s cestami obtížnosti I.–III. stupně UIAA vhodné pro výcvik VHT představuje připojený přehled.

A měl byste nějaké doporučení na závěr?

Nebýt příliš důvěřivý. Jako hlavní problém totiž vnímáme to, že značná část mladších zájemců o hory má pocit, že zakoupením horolezecké výzbroje se stává automaticky horolezcem nebo vysokohorským turistou. Když se pak řídí někdy velmi pochybnými radami a „informacemi“ ze sociálních sítí, mohou se snadno ve velehorách dostat do nebezpečných situací, které končí i tragicky.

Text: Václav Průcha foto: archiv Václava Průchy

Mohlo by vás zajímat

Ostatní
Ve 13. století církev obohatily tzv. žebravé řády. Tato společenství a jejich členové se zcela zřekli vlastnictví, a tudíž nedisponovali ani majetkem, který by zabezpečoval provoz...
Ostatní
Sedm kilometrů západně od Nového Boru anebo patnáct kilometrů na sever od České Lípy lze najít malebné městečko Kamenický Šenov. To samo o sobě působí klidným, skoro až ospalým...
Ostatní
Říkalo se jim rozbíječi strojů. Dělníci v libereckých textilních závodech viděli nepřítele ve strojích, které jim „braly práci“ a byly viníkem jejich propouštění. A tak je ničili...