O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT
O časopisu
Historie a archiv
Redakce
a kontakty
Předplatné
a objednávky
Soutěže čtenářů
Inzerce
KČT
Zprávy KČT

Zlatá stezka Českého ráje

Zlatá stezka Českého ráje je určena zejména pro ty, kteří se nebojí překonávat 119 km plných hlubokých údolí a skalních měst, kteří se neztratí ve skalním bludišti a kteří si troufají na zdolání vrchů a bloudění v borových lesích. Po cestě zde nalezneme řadu stravovacích i ubytovacích zařízení, ale pořádní dobrodruzi a tuláci tělem i duší mohou využít možnosti přenocování v bivacích ve formě skalních jeskyní, bývalé modlitebny či rozhleden, kde si mohou ustlat pod širákem za doprovodu šumicího lesa i případného deště.

Text: Liberecký kraj / Foto: Pavel Charousek

Červeně značená turistická stezka má svůj počátek v Mladé Boleslavi, odkud vede přes Mnichovo Hradiště až k hradu Kost, který si zaslouží vaši pozornost. Hradby majestátní pevnosti ukryté v údolí Českého ráje svým návštěvníkům umožňují návštěvu paláce, kaple či mučírny a milovníci dobrého jídla mohou nahlédnout i do černé kuchyně. Od hradu pokračuje Zlatá stezka směrem k hranici Libereckého kraje, který vás po procházce lesním dolem přivítá údolím potoka Žehrovky. Na tancující potok roubený skalami navazuje stezka Podtroseckým údolím, které s sebou přináší vše, co potěší i nejnáročnějšího turistu. Rybníky, vodopády, mlýny či zbytky skalního hradu a jeskyně. To jsou ojedinělé atraktivity, které budete míjet při vaší cestě a které vás na okamžik donutí se pozastavit. Odsud stezka pokračuje mírným stoupáním až na kraj lesa, který pro vás bude tou nejsladší odměnou. Zde se vám totiž otevře jeden z nejhezčích a nejkouzelnějších výhledů na zříceninu hradu Trosky a dechberoucí krajinu, která ji lemuje. Jeden z hlavních symbolů a dominant Českého ráje vám při své prohlídce nabízí možnost seznámit se s jeho tajuplnou historií a svým zájemcům umožňuje vystoupat na věž Baba i na vyhlídku Panna pod věží, které skýtají jedinečný rozhled do okolí. Po příjemné vycházce kolem obce Tachov s udržovanými chalupami a statkem pak trasa po červené opět vyškolí vaši kondičku při čtyřkilometrovém stoupání lesem k Hruboskalskému skalnímu městu. Místo, které je obaleno množstvím dominantních a kouzelných skalních masivů, je rovněž rájem pro jedinečné výhledy. Mezi nejznámější z nich patří zejména Mariánská a Janova vyhlídka, odkud budete mít skalní město jako na dlani. Na skály i obyvatele města pak dohlíží místní zámek Hrubá Skála, který v současné době funguje jako 4hvězdičkový hotel. Svou prohlídku Hruboskalska pak můžete zakončit na hradu Valdštejn, který je se svým založením roku 1260 nejstarším hradem Českého ráje.

Zlatá stezka pak vstupuje do města Turnov. Ve městě, které je synonymem pro symbol českého granátu, tak za návštěvu stojí zejména Galerie Granát s výjimečnou expozicí zmíněného kamene, kde se návštěvníci dozví ty nejdůležitější informace o jeho těžbě a zpracování. V Turnově byste však neměli minout ani zámek Hrubý Rohozec, Muzeum Českého ráje ani nedaleký roubený Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova, který je součástí jeho expozice. Odsud pak trasa klesá směrem k údolí řeky Jizery a pokračuje směrem na Frýdštejn a Malou Skálu – perlu Českého ráje, kde si můžete odpočinout po daleké cestě na hradních zříceninách. Po návštěvě jednoho z nejnavštěvovanějších míst Českého ráje se pak můžete vydat na své další kroky, které vás přes Besedické skály zavedou až na další významné NEJ – na nejvyšší vrchol Českého ráje, na Kozákov. Nejvýše položený vrchol Zlaté stezky měří 744 m n. m. a místní rozhledna turistům nabízí jedinečné kruhové rozhledy do krajin Libereckého kraje. Zde pak zahájíte závěrečnou etapu, která vás zavede až do pohádkového Jičína.

Zaujal vás tento článek? Celé téma čísla a spoustu dalších turistických zajímavostí a tipů na výlety najdete v právě prodávaném časopisu Turista 5/2023! Poznávejte krásy Česka společně s námi!